Agatha Christie kiválóan ismerte a mérgeket, művei is bizonyítják

Bármivel képes mérgezni az, aki gyilkolni vágyik

Néha gyilkol, vagy más megölésére vesz rá gonosz embereket az étel, az ital, amely sajnálatosan nem csak táplál, szomjat olt. Szomorú alapigazság ez, a gasztronómia sötét oldala. Sorozatunkban megtörtént, nagyon is tanulságos esetekről olvashattok, a nagyvilágból és itthonról egyaránt. A következő két írásban a mérgezés irodalmi-történeti hátteréről, a méregfajtákról és hatásaikról, a büntetőjogi szabályozásról lesz szó. (Forrás: Wikipédia, glamour.hu, Ponticulus Hungaricus, Kovács Orsolya)

Még ma is él Földünkön az 1480 és 1519 között élt Lucrezia Borgia itáliai hercegnő legendája. A Wikipédia szerint a reneszánsz kor hírhedt, a testi erejükről, páratlan szellemi képességeikről és erkölcstelenségükről ismert családjához tartozott.

Csak operában keverte a mérget Lucrezia Borgia


Lucrezia Borgia

Lucrezia Borgia, akire máig a legfőbb méregkeverőként tekintenek, holott valójában nincs rá bizonyíték Forrás: Wikipédia

A fáma arról szólt, hogy volt egy gyűrűje, amelyet nap mint nap egy általa kitalált méregbe mártott, és ezzel ölte meg a férjeit és a szeretőit. Sokáig élt vele szemben a vérfertőzés vádja és az, hogy orgiákon vett részt nézőként a pápai udvarban. Mindezt sokan Victor Hugo drámájában olvashatták, amiből Gaetano Donizetti alkotta meg a Lucrezia Borgia című operáját.

Igazából nincs bizonyíték arra, hogy élete 39 esztendejében bárkinek is ártott volna. Viszont, ha méregkeverőkről esik szó, napjainkban is felvetik a nevét, mint a végzet asszonyáét.

A proaktivdirekt.hu arra hívja fel a figyelmet, hogy a Föld lakói már a legősibb időkben rájöttek arra, hogy egyes állati és növényi anyagokkal akár gyilkolni is lehet, ha azokat emberek szervezetébe juttatják. A csatákban például mérgezett nyílhegyet használtak.

Méregpohár a bürök termésével

Rómában a Kr. e. az első században a nők hivatásos mérgezők lehettek. Ebben különösen nagy tudással bírt három hölgy: Canidia, Martina és Locusta. Képesek voltak a megrendelők igényeihez, elvárásaihoz igazodni, s többféle típusú, lassú és elhúzódó, avagy azonnali hatást kifejtő gyors mérgeket állítottak elő. Az áldozataik között voltak Claudius császár és a fia, Britannicus, majd pedig Germanicus. Közülük Canidia Horatius szatíráiban szerepel, őt gonosz boszorkányként emlegeti a szerző.
A kivégzések elterjedt módszere volt az ókori Görögországban, hogy bürök terméséből készített méregpoharat itattak ki az elítéltekkel.


A mérgezés nem elegáns halálnem
A mérgezés nem egy elegáns halálnem. Fotó: Pexels
 

A ciánt használók végeztek a bolygónkon a legtöbb mérgezett emberrel. Forrás: Shutterstock


Jean-Christian Petifils a Méregkeverők című könyvében – amely a General Press Kiadó gondozásában 2012-ben magyar nyelven is megjelent – a Napkirály, azaz XIV. Lajos francia uralkodó korának méregkeverőiről jegyzett izgalmas kötetet történelmi hitelességgel, kordokumentumok alapján. Szerelem, féltékenység és haszonvágy vette rá a megrendelőket, féltékeny férjeket, örökségüket sürgető fiakat és lányokat, szeretőjük kedvéért megözvegyülni kész feleségeket, hogy peremvárosi mágusoktól kérjenek a maguk számára megoldást problémáikra.

A tallium és a Bűbájos gyilkosok

A krimiirodalom koronázatlan királynője, Agatha Christie a délnyugat-angliai tengerparti  Torquay városában született, az eredeti neve Agatha Mary Clarissa Miller volt. Szakavatott ismerője volt a mérgezéshez használt szereknek. Annál is inkább, mivel az első világháború alatt a torquayi kórházban ápolónőként, majd miután letette a vizsgáit, egy új gyógyszer-laboratóriumban dolgozott. 
A második világháború idején ugyancsak egy kórház alkalmazottjaként tevékenykedett. Itt kapta az ötletet a kórház vezető gyógyszerészétől, hogy egyik regényében talliummal kövessenek el gyilkosságot. Ez a ritkának számító méreg szerepel a Bűbájos gyilkosok című regényében. Műveiben egyébként több mint száz különböző gyógyszert, vegyszert, kábítószert, mérget „dolgozott fel”.

(Következik: Mérgek, hatások, halálok)