
A vád szerint embereknek kínált kávéba tehetett atropint. Forrás: nlc
Néha gyilkol, néha más megölésére vesz rá gonosz embereket az étel, amely sajnálatosan nem csak táplál. Szomorú alapigazság ez, a gasztronómia sötét oldala. Az ennivaló nélkülözhetetlen a létünk fenntartásához, ám olykor az étkezés kegyetlen (sorozat)gyilkosok játékává válik. Sorozatunkban megtörtént, nagyon is tanulságos esetekről olvashattok, a nagyvilágból és itthonról egyaránt. (Forrás: glamour.hu, Paraméter, Wikipédia)
Atropinnal akart ölni az ipolysági méregkeverő
Csapdába csalták, hogy büntetőjogi szempontból felelősségre vonhassák az OTP ipolysági bankfiókjának vezetőjét, Gyönyör Terézt. Meghívták egy kávéra, s úgy alakították a helyzetet, hogy az asszony a forró italba belekeverhessen valamit. Ám a kávét nem itták meg, hanem laboratóriumba vitték, ahol mérget mutattak ki benne.
A Paraméter nevű szlovákiai hírportál külön cikksorozatot közölt az esetről, s megszólaltattak több olyan érintettet is, akik meg voltak győződve arról, hogy a nő megmérgezte őket. A történet idejét 2014-2015-re tették az ügyet feltáró hatóságok.
A nyomozást követően elkészült vádirat azt tartalmazta, hogy a csattanó maszlagban vagy a nadragulyában egyaránt megtalálható atropin nevű méregtől lettek rosszul a sértettek.
A Wikipédia leírása értelmében az atropin tropán vázas alkaloid, amelyet a nadragulya és más Solanaceae családba tartozó növényekből vonnak ki. A növényekben tulajdonképpen szekunder anyagcseretermék, s gyógyszerként számos hatása van. A paraszimpatikus idegrendszert gátolja. Mivel potenciálisan halálos méreg, Atroposzról, a Moirák egyikéről kapta a nevét; a görög mitológiában ő döntötte el ki hogy fog meghalni.
A krimiirodalom kedvelői számára is ismerős lehet az atropin, amelynek használata Agatha Christie Szent Péter hüvelykujja című történetében is szerepel.
Adósságát szüntette volna meg a terhelt a vád szerint
Az ügyészség azzal vádolta az idős hölgyet, hogy azért mérgezte meg három ismerősét, mert tíz hitelezője közül nekik tartozott a legtöbb pénzzel, mégpedig fejenként több mint tízezer euróval.
Gyönyör Terézt 25 esztendei fegyházbüntetéssel sújtotta 2022-ben a bazini Specializált Büntetőbíróság, bűnösnek mondva ki a vádlottat tízrendbeli folytatólagosan elkövetett csalás, és ötrendbeli, három sértetten elkövetett különösen súlyos gyilkossági kísérlet bűntettében. A terhelt felmentésért fellebbezett, míg az ügyészség életfogytig tartó szabadságvesztés-büntetés kiszabásáért nyújtott be jogorvoslati kérelmet. Másodfokon a szlovák Legfelsőbb Bíróság döntésével a határozat jogerőre emelkedett.

A szlovák Legfelsőbb Bíróság jogerősen 25 évre ítélte a vádlottat. Forrás: Shutterstock
Fordulat: kérdés, hogy törvényes-e Teréz ítélete?
Az asszony az eljárás alatt végig tagadta, hogy elkövette volna a vádbeli bűncselekményeket, s 2024 őszén felülvizsgálati kérelmet adott be. Ezután került az ügy a szlovák Legfelsőbb Bíróság rendkívüli felülvizsgálati szenátusa elé, amely megsemmisítette az ellene kihirdetett jogerős határozatot. Két év után így a 70-es éveiben járó Teréz szabadon távozhatott a nyitra-tormosi börtönből. A szenátus döntése úgy szól: amíg a korábbi bírósági ítéletben vétett hibákat nem javítják ki, addig a vádlott szabadlábon védekezhet.
Idén távozhatott két év után a fegyintézetből Teréz, miután a szlovák Ldegfelsőbb Bíróság rendkívüli felülvizsgálati szenátusa új eljárást akar az ügyben. Forrás: Paraméter
Azt fontos tudni, nem arról határoztak, hogy Gyönyör Teréz bűnös-e vagy ártatlan, hanem arról, hogy törvényes-e az az ítélet.